North Circular
North Circular

Luke McManus
İrlanda Ireland (2022, 85')

İngilizce; Türkçe altyazılı
English with Turkish subtitles

“North Circular”, Phoenix Park’tan Dublin Limanı’na kadar Dublin’deki North Circular Road boyunca uzanan, ülkenin en sevilen ve kötü şöhretli yerlerinden bazılarını birbirine bağlayan bir sokağın manzaraları, tarihi ve müziğini keşfeden bir belgesel müzikaldir.
Siyah beyaz olarak 4:3 Akademi oranında anlatılan film, şehrin ve ulusun tarihinden, sömürgecilikten akıl sağlığına, kadın özgürlüğü mücadelesine kadar pek çok anlatıya davet ederken aynı zamanda Dublin’in yakın zamandaki folk müziği yaşatma merkezi olan, efsanevi Cobblestone Pub’ı alaycı emlak müteahhitlerinin elindeki yıkımdan kurtarma savaşı da dahil olmak üzere günümüzün acil sorunlarıyla ilgileniyor.
Film ayrıca John Francis Flynn, Séan Ó Túama, Eoghan O’Ceannabháin, Ian Lynch ve Gemma Dunleavy gibi North Circular’daki yerel sanatçıların müzik performanslarını da içeriyor.

North Circular is a documentary musical that travels the length of Dublin’s North Circular Road, from the Phoenix Park to Dublin Port, exploring the history, music and streetscapes of a street that links some of the country’s most beloved and infamous places.
Told in black and white 4:3 Academy ratio, the film evokes many narratives from the history of the city and nation, from colonialism, to mental health, to the struggle for women’s liberation while also engaging with urgent issues of today, including the battle to save the legendary Cobblestone Pub, centre of Dublin’s recent folk revival, from destruction at the hands of cynical property developers.
The film also includes musical performances from artists local to the North Circular, including John Francis Flynn, Séan Ó Túama, Eoghan O’Ceannabháin, Ian Lynch & Gemma Dunleavy.