Doğadan Sonra
After Nature

Esther Elmholt
Danimarka Denmark (2022, 65')

Danca; Türkçe ve İngilizce altyazılı
Danish with Turkish and English subtitles

Önde gelen dört bilim insanı ve bir sanatçı, insan kaynaklı kitlesel yok oluşu azaltmak ve insanlığın zenginlik arayışının ekolojik bir çöküşe nasıl yol açabileceğini anlamak için kendi yöntemleriyle mücadele ediyor. Tüm Antroposen krizleri arasında biyolojik çeşitlilik krizi birçok yönden en geri döndürülemez ve endişe verici olanıdır. Dünyadaki türler o kadar şaşırtıcı bir hızla yok oluyor ki bilim insanları artık kitlesel bir yok oluştan bahsediyorlar. “Doğadan Sonra”da, önde gelen dört bilim insanı ve bir sanatçı, insanlığın zenginlik ve refah arayışının dünyadaki hemen hemen tüm diğer türlerin yaşam koşullarını nasıl bozduğunu ve gezegenin biyolojik çeşitliliğini korumak için nasıl savaştıklarını ortaya koyuyor. Aarhus yakınlarındaki bir bataklıkta Aydınlanma kaşiflerine, fast-food arayan güvercinlere, mekanik kuş cıvıltılarına ve mandalara rastlıyoruz. Yol boyunca, doğanın durumu ve krizdeki kendi rolümüz üzerine düşündürücü yansımalar, doğaya bakışımızı yeniden gözden geçirmemizi sağlıyor.

Four prominent scientists and one artist struggle in their own way to mitigate the man-made mass extinction and understand how humanity’s pursuit of wealth might lead to an ecological collapse. Of all the Anthropocene crises, the biodiversity crisis is in many ways
the most irreversible and worrying. Earth’s species are dying out at such a staggering rate that scientists are now talking about a mass extinction. In ‘After Nature’, four prominent scientists and one artist unfold how humanity’s pursuit of wealth and prosperity has degraded the living conditions of virtually every other species in the world, and how they are fighting to preserve the planet’s biodiversity. We come across explorers of the Enlightenment, pigeons in search of fast food, mechanical birdsong and water buffalo in a marsh near Aarhus. Along the way, thought-provoking reflections on the state of nature and our own role in the crisis make us reconsider our view of nature.