Start Wearing Purple
Start Wearing Purple

Müge Süer, Hendrik Kintscher
Almanya Germany, 2022, 74’

İngilizce, Almanca, Türkçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı
English, German, Turkish with Turkish and English subtitles

Umudu mu yoksa çaresizliği mi seçerdin? Berlinliler barınma sorununa ve artan kiralara göğüs germek için bir araya gelmeyi ve umudu seçti. Start Wearing Purple ise Berlin’deki bu halk hareketinin son aşamalarına tanıklık ederken bir yandan da ortak sorunları olan tüm insanlara “siz de mor giyin” diyerek bir çağrı olmak istiyor. Film Berlin’de bir süredir genişleyerek devam eden ve büyük emlak şirketlerini kamulaştırmayı amaçlayan “Deutsche Wohnen & Co Enteignen” isimli halk hareketinden 5 aktivisti takip ediyor. Farklı ülkelerden, geçmişlerden ve dillerden gelen bu 5 insan ortak bir amaç etrafında bir araya geliyor. Bir araya gelme motivasyonları farklı da olsa, amaçları yaşadıkları şehri tekrar yaşanabilir hale getirmek ve kiraları düşürmek. Bunu yapabilmek için hep beraber 4 ayda 200 bin imza toplamaları gerekiyor. Ellerinde idealleri dışında hiçbir şeyleri olmayan bu insanların karşısında ise büyük emlak şirketleri, emlak lobisi ve politikacılar var.

Üçüncü Sinema türünü yeniden canlandırmak isteyen bu film, sıradan insanları canla başla idealleri için çalışmaya, fedakarlık etmeye ve bir araya gelmeye neyin ittiğini anlamaya çalışıyor. Amaç ise tecrübe ve ilham paylaşmak…

 

Choosing hope over despair, Berliners are banding together to get their houses back from big investors. Situated in the middle of an inspiring and refreshing movement that could turn the tables around the world, Start Wearing Purple is not only a report but a call.
The film follows five Berlin citizens of different backgrounds, countries, and diverse stories. They find themselves amongst almost two thousand similarly dedicated people to fight together for one cause. While their personal motivations differ, they all believe they can convince Berlin that the only way to make housing affordable again is to drive real estate companies out of their city. The stakes are high, the movement is strong. But with almost nothing in their hands, they have to prevail against an overwhelming opposition of the real estate lobby and politicians willing to sell out the city they call home.

Not shy of reviving the almost forgotten Tercer Cine, the film uncovers what drives these ordinary people, what makes them persist, and believe in taking up a struggle that could end in a revolution, and after all, what we all might be missing for our own encouragement.