Sabeen’in Ardından
After Sabeen

Schokofeh Kamiz
Almanya Germany, 2019, 75’

İngilizce, Urduca; Türkçe ve İngilizce altyazılı
English, Urdu with Turkish and English subtitles


Karaçi, Pakistan. 24 Nisan 2015. Kırmızı ışıkta bir araba duruyor. İçeride iki kadın var: Sabeen ve annesi Mahenaz. Motosikletli iki adam durup ateş açıyor. Sabeen olay yerinde ölüyor; annesi yaralanıyor ama hayatta kalıyor. Kâr amacı gütmeyen bir kültür kurumu olan Peace Niche'nin kurucusu ve yöneticisi olan Sabeen Mahmud, öldürülmesinden birkaç dakika önce ülkedeki 20.000'den fazla aktivist ve sivilin devam edegelen ve açıklanmayan kayıpları üzerine bir oturuma ev sahipliği yapmıştı. Sabeen uyarılarak etkinliği iptal etmesi tavsiye edilmişti, ama o "Birisi bunu yapmalı!” diyerek devam etti.

Yönetmen, cinayetin ardından bu belgeselde Sabeen’in annesinin ve arkadaşlarının peşinden giderek sadece anılarını ve yas sürecini değil, aynı zamanda Sabeen'in çalışmalarını sürdürmek için büyüyen kararlılıklarını da belgeliyor.


Karachi, Pakistan. 24 April 2015. A car stops at a red-light. Inside are two women: Sabeen and her mother Mahenaz. Two guys on a motorcycle stop and open fire. Sabeen dies on the spot; her mother gets wounded but survives. Moments before she was killed, Sabeen Mahmud, founder and director of the non-profit cultural institution Peace Niche, had hosted a discussion on the unexplained and ongoing disappearances of more than 20,000 activists and civilians in the country. Sabeen had been warned and advised to cancel the event but she went ahead insisting, "Someone’s got to do this!"

In the wake of the killing, the director tiptoes “After Sabeen” following her mother and friends to record not only their memories and grief but their ongoing impetus to continue Sabeen’s work.